Paintball Oyuncu Taahütnamesi

Paintball Oyuncu Taahütnamesi

Paintball oyununda oyun başlamadan önce sizlere bir form doldurtulur.  El ile doldurulabilir forum, oyun başlamacan önce bir nevi sözleşmedir, ve bu sözleşme maddelerinde sizlerin paintball kurallarına uyduğunuzu onaylamanızı ister. Bu kuralların diğer bir adı da güvenlik brifingi dir..

 1. Paintball kurallarının amacı oyunu zevkli ve heycanlı bir şekilde oynanması ve  tüm paintball oyuncularını güvenliğinin kontrol altına alınması demektir. Bu kurallar tüm paintball kuralları olarak, uluslararası genel kuralları olmuştur.Oyun dışı kalsanız dahi oyun alanı içinde ve oyun süresince kask ya da maskenin daima takılı bulunması gerekmektedir.
 2. Herhangi bir nedenle mesela buğulanma, silahın tutukluk yapması, merminin tükenmesi benzer biçimde nedenlerle çıkarılması sıhhat açısından zararlıdır. Bu şekilde bir sorunla karşılaşıldığında hakemlerden yardım isteyiniz. Oyun tamamen durdurulmadan ve lüzumlu güvenlik sağlanmadan bilhassa göz bölgenizi açıkta bırakacak harekette bulunmayın.
 3.  Aynı anda birbirini vuran rakiplerin ikisi birden çıkar, sadece taraflardan birisi ötekini daha ilkin vurmuşsa ilk yaralanan oyundan çıkar. Vurulduktan sonrasında atış yapmak yasaktır.
 4. Kaide olarak 5 metreden daha yakın mesafeden rakibe atış yapmak Tehlikeli ve kurallara aykırıdır.
 5. Oyunda yaralanan oyuncu Ellerini ve silahını başının üstüne kaldırıp ceza bölgesine gider. Bu şekilde oyundan çıkan oyuncuya atış yapmak yasaktır.
 6. Ceza alanına giden oyuncu Yargıcı izni olmaksızın oyuna yeniden girmemelidir.
 7. Öteki oyuncularla herhangi bir halde fiziki yada sözlü tartışmalara girmeyiniz.
 8. Oyun haricinde silahınızı güvenlik pimi kapalı olarak taşıyınız.
 9. Her şekilde silahın boş bulunduğunu, güvenlik tapasının takılı bulunduğunu ya da güvenlik piminin kapalı bulunduğunu bilseniz dahi canlıya doğrultmanın tehlikeye çağrı çıkarmak bulunduğunu hatırlayınız.
 10. Oyun sonunda tabanca ve teçhizatı teslim alındığız benzer biçimde iade ediniz. Tabanca ve teçhizata verdiğiniz ziyanı ödeyiniz.
 11. Oyun esnasında oyun alanının dışına çıkmayınız.
 12. Oyundan ilkin alkol almayınız. Alkol kullandıysanız oyuna katılmayınız.
 13. Herhangi bir fizyolojik ya da ruhsal rahatsızlığınız var ise oyundan ilkin bunu sorumlulara beyan ediniz.
 14. Oyunumuzun oynandığı koşulları daima göz önünde tutunuz. Ilkin güvenlik sonrasında fiil prensibi gereği siper ve engeller arası geçişlerde son aşama dikkatli olunuz.
 15.  Oyun esnasında teçhizatınızda bir sorun olursa kesinlikle hakemlerden yardım isteyiniz. Hakemin denetim yada yardım için yanına gittiği oyuncuya atış yapılmaz.
 16. Paintball silahı karbondioksit gazı ile iş koşturmacasındadır. Gazla ilgili bir problem olduğunda temas etmeyiniz ve solumayınız. CO2 gazı dondurucu ve boğucudur.
 17. Oyun sahasına kıymetli, kırılabilecek, kesici, delici özellikte herhangi bir eşyanızı sokmayınız.
 18. Oyun sahası içinde yukarıda belirtilen durumlar haricinde ortaya çıkması olası gelişme ve problemlerde saha hakemlerinin vereceği kararlar geçerli olup, bu kararlara uyulması zorunludur.
 19. Kıymetli eşyalarınızı korumak sizin sorumluluğunuzdadır. Kaybolan, Çalınan eşyalardan kuruluşumuz görevli değildir.
 20. Yukarıda sayılan Güvenlik ve oyun kurallarına uyulmaması sonucu yaşanabilecek her türlü negatif durumdan kuruluşunuzun görevli olmadığını kabul ve taahhüt ederim.

 

4 Comments

 1. Ahmet Uzun
 2. Sare Maloglu
 3. Fatma Ana Aksoy
 4. Cafer Pak

Leave a Reply