Paintball ve Kuralları

Son dönemlerde outdoor ( Açık Hava) sporlara olan ilgi artmaktadır. Paintball Sporunun  beğenilmesinin sebepleri; öteki sporlardan değişik olması, serüven, korku ve coşku, adrenalin, heyecan  şeklinde faktörleri bir arada bulundurmasıdır. Tüm bu özellikleri taşıyan outdoor sporların başlangıcında paintball gelmektedir. Outdoor sporlar içinde en oldukca meydana getirilen spor da paintball’dur.

ABD Birleşik Devlet’inde ortaya çıkan paintball,  strateji ve ekip oyunu olarak bilinir. Aynı ekip oyuncuları, içi boya dolu olan ufak plastik toplardan oluşan mermiler ile verilen görevi gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Paintball oyunu minimum 8 kişi ile oynanmaktadır. Yaş sınırı ise 14’tür. Oyunun toplam süresi 90 dakikadır. Hazırlık süreci averaj olarak 15 dakika sürmektedir. Paintball oyun kurallarının ve senaryolarının anlatılmış olduğu brifing de averaj 15 dakika sürer ve kalan 60 dakika da oyuna ayrılır.

Oyun öncesi, her iki takımın oyuncuları soyunma odasına giderek bedenlerine en uygun kamuflajları giyerler. Araç-gereç seçimine bakılırsa paintball tutarları da belirlenmektedir. Ondan sonra tüm oyunculara paintball tabanca, eldiven ve maske dağıtımı yapılır. Hazırlık aşamasındaki en mühim detay ise imzalanan taahhütnamedir. Paintball kurallarına uyulacağını ve kurallara uyulmadığı süre tüm sorumluluğun kabul edildiğini belirten taahhütname tüm oyuncular tarafınca isim – soy isim yazılarak imzalanır ve oyun alanına geçilir.

Oyun sahasına geçildikten sonrasında yargıcı tüm oyunculara paintball oyununun temel kurallarını anlatır.

Oyunca Dikkat edilmesi Gerekilen temel kurallar şunlardır:

  • Oyun alanını terk etmeden kask çıkarması yasak ve güvensizdir.
  • Bakmadan atış yapmak yasaktır, ateş bakarak ve bilerek ateş etmek gerekmektedir.
  • Oyun durduğu süre paintball silahın güvenlik açık tutulur.
  • 5 metreden daha yakın olan oyunculara atış yapılmaz bu yasaktır ve zararlıdır..
  • Maskesi takılı olmayan hiçbir oyuncuya atış edilmez, maskeyi çıkarmak zaten yasaktır.
  • Oyunda yaralanan oyuncu derhal vurulduğunu belirtir.
  • Vurulduğunu belli etmek için silahını havaya kaldırıp hakeme döner ve sonrasında başladığı yerden oyuna tekrar başlayabilir.
  • Yargıcı düdüğü çaldığında silahların güvenlik kemeri açılır ve bir sonraki düdük sesine kadar beklenir.

Leave a Reply